02 окт. 2023 г.

Традиционното събитие на ЕЕА „Надежда’22“ събра 270 евангелски водачи в Сараево

В първите дни на октомври 2022 г. босненската столица Сараево стана домакин на поредното издание на общоевропейската конференция за служители и водачи Hope for Europe (в превод, „Надежда за Европа“). Събитието се организира на всеки три години по инициатива на Европейския евангелски алианс (ЕЕА). Целта е стотици пастири, младежки ръководители, представители на различни църковни и надцърковни служения, доброволци и потенциални служители да се срещат за взаимно опознаване, обмен на визия и идеи, обсъждане на съвместни планове и стратегии за достигане на Стария континент с вестта за спасението в Христос.

За последен път „Надежда за Европа“ се проведе през 2018 г. в естонската столица Талин, когато мащабното събитие, трето по рода си в практиката на ЕЕА, беше организирано под мотото „Единство в многообразието“. Тогава участие взеха 370 делегати от 37 европейски страни. Тогавашният генерален секретар на Европейския евангелски алианс Томас Бухер откри конференцията с думите: „Църквата е предизвикана да бъде готова да последва Божия призив и ръководство, за да разнася Благата вест. Този процес може да включва преосмисляне на навиците и традициите, които евангелските църкви са имали и следвали до момента.“

След като пандемията наложи отлагане на новото издание на „Надежда за Европа“, през 2022 г. то най-сетне се осъществи. В столицата на Босна и Херцеговина се събраха почти триста водачи от целия континент, привлечени от надслова на събитието „Празник на взаимовръзките между строителите на Божието царство“. От 4 (вторник) до 8 октомври (събота) те обсъждаха три важни изражения на Благовестието в нашето съвремие: (а) свързани във възвестяването; (б) свързани в благодеянията; (в) свързани в огласяването, предаде Evangelical Focus.

В сърцевината на събитието бяха заложени 17 тематични „мрежи“, чиито послания обхващаха области като: „Сътрудничество за шалом в нашите градове“ (подготвена от мрежата на ЕЕА Cities Network); „В помощ на църквите да се справят с дългосрочните последици от войната и окупацията“ (организирана от Refugee Highway Partnership); „Мъже и жени в сътрудничество за Божието дело“ (осъществена от мрежата Women in Leadership).

Сред говорителите на събитието личаха имената на водачи от всички кътчета на Стария континент: генералният секретар на Световния евангелски алианс (СЕА) Томас Ширмахер; регионалният съуправител на Лозанското движение за Европа Уша Райфснайдер; директорът на центъра за европейски изследвания „Шуман“ Джеф Фонтен; континенталният епископ на Християнска църква на Бога „Изкупител“ Деле Олову; изпълнителният директор на Европейската мрежа за свободи Лиан Роудс.

ЕЕА благодари на Томас Бухер за досегашното му служение като генерален секретар (снимка: EEA)

По време на „Надежда за Европа“ беше осъществена също така и една очаквана важна стъпка в развитието на Европейския евангелски алианс: предаването на ръководната щафета от дългогодишния генерален секретар на ЕЕА Томас Бухер към двамата си наследници на поста Кони Мейн Дуарте и Ян Веселс. При официалната церемония слово произнесе президентът на ЕЕА Франк Хинкелман.

„По време на Hope for Europe имаме възможност не само да слушаме, а и да участваме, да споделяме, да творим, да задаваме въпроси и да търсим отговори, да се обвързваме в мрежи, да вникваме в начина си на мислене, да се учим, да растем, да планираме и да се вдъхновяваме взаимно“, изтъкна пред Evangelical Focus Кони Дуарте (която има двойно португалско и канадско гражданство). От своя страна нидерландецът Ян Веселс, който от 2022 г. поема заедно с Дуарте споделена отговорност като генерални секретари на ЕЕА, заяви следното: „Живеем в предизвикателни времена. Но няма по-добър момент от настоящия да разпръскваме надеждата, която имаме в Христос. Hope for Europe 2022 е нещо доста по-дълбоко от конференция, на която слушаме и се учим. Тук всеки от нас има шанс да се включи, да намери своето място в споделени проекти, идеи, стратегии. Една динамична възможност да наблюдаваме заедно какво върши Бог на нашия континент.“

При всяко провеждане на инициативата Европейският евангелски алианс връчва наградата Hope („Надежда“) на определена личност, група или проект в Европа. Предназначението на отличието е да изтъкне хора, които с дейността си въплъщават посланието на библейската надежда и ценностите на партньорство, работа в мрежа, обществено преобразяване и изявяване на живот с интегритет. Наградата служи като насърчение и цели повишаване на осведомеността за инициативи, особено отвъд националните граници, което от своя страна може да вдъхнови бъдещи „действия, изпълнени с надежда“.

Този път отличието Hope беше връчено на Джеф Фонтен, директор на Центъра за европейски изследвания „Шуман“. „Джеф е пионер в защитата на ролята на европейските християнски мрежи за създаване на синергия между хора от различни народи: мрежи от специалисти; мрежи, пресичащи границите на деноминациите и организациите; мрежи, които са голяма подкрепа за църквите и националните евангелски алианси“, подчерта при връчването на наградата Кони Дуарте. Нейният колега Ян Веселс добави: „Джеф е личността в нашето голямо европейско евангелско семейство, която особено силно и устойчиво вдъхновява надежда. Той ни напомня, че щом като Исус ни е призовал да се молим с думите: „Да бъде Твоята воля както на земята, така и на небето“, значи Той определено желае това.“

А доскорошният ген.-секретар на ЕЕА Томас Бухер се включи в награждаването със следните думи: „Джеф е пример за единство в Христовото тяло. Той работи неуморно, за да гарантира, че Църквата ще се справи със задачата си да провъзгласява Добрата вест по различни начини.“

Участници от българска страна в събитието бяха п-р Румен и Ева Борджиеви и Катя Райчинова.

В заключителното си слово генералният секретар на СЕА Томас Ширмахер заяви: „Призивът за единство на Христовото тяло е призив за съработничество между отделните му части. Предизвикателството пред организация като СЕА е да ценим ролята и съпричастността на всички национални алианси и да гарантираме, че всички решения и инициативи на глобалното евангелско семейство ще помагат на всекиго да се чувства приет и на място.“

Similar Posts